MCD5-0245C-T5-G3X-00-CV2 - DANFOSS United States
Description: ARQUIMEDES SCREW STARTER, BRAND: DANFOSS, MODEL: MCD5-0245C-T5-G3X-00-CV2, 3 PHASE, 200-525 VAC, 50 / 60HZ, SERIAL NUMBER: 040411-492. 0245A, AC-53a: 3-30: 50-6, 132kW (180HP) 400VAC, S / C WITHSTAND: TYPE 1 COORDINATION, HRC FUSES AT PROSPECTIVE 85kA RMS. ENCLOSURE RATING: IP00, UL OPEN TYPE, POLLUTION DEGREE: 3, AUX.TERMINALS: 12-30AWG, 1.5mm2 AT TORQUE 0.5 Nm.4.5 in-lb AUX.CONTACTS: 10A @ 250VAC DF10%, A300, AC15 6A @ 250VAC, POWER TERMINALS: 8-250AWG, 10-185mm2, AT TORQUE 17Nm 12.5ft-lbs, Copper solid or stranded 60/75 ° C conductors. Motor overload protection Class 10A.