JM 315MA-4/HE - AC MOTOREN United States
Description: 01 01 Three-phase asynchronous motor m. Squirrel cage - Gray cast iron housing - - IE3 efficiency 95.6% Type ACM 315 MA-4 / PHE, size 315 M, 132/158 kW, S1, IP 55, type B3, 1485 rpm, 400/690 volts, 50 Hz 1782 rpm, 480/830 volts, 60 Hz Shaft end 80 x 170 mm, Insulation class F / B, RAL 7030, With 3 built-in thermistors, NU bearing A-side NU 319 Insulated bearing B-side (6319.C3), Greasing device A + B side Terminal box on top, Weight 1136 kg./ea